Europejski Akt o Dostępności wejdzie w życie już w czerwcu 2025 roku. W związku z tym Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przygotowała dla przedsiębiorców bezpłatne szkolenia. Kto powinien skorzystać?

Kompleksowe wsparcie dla firm

PARP uruchomił programy, które mają pomóc przedsiębiorcom przygotować się na nadchodzące zmiany. W ramach działania „Dostępność Dyrektywa EAA” firmy z całej Polski mogą wziąć udział szkoleniach i skorzystać z doradztwa. Udział w programie nie wiąże się z kosztami, a całość finansowana jest z Funduszy Europejskich.

Kolejny element oferty to tematyczny nabór w ramach „Ścieżki SMART”. Przedsiębiorcy mogą starać się o dotacje na innowacyjne projekty technologiczne, które realnie poprawiają dostępność produktów i usług dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Uzupełnieniem działań PARP jest kurs online „Dostępność produktów i usług biznesowych”. Został on opracowany z myślą o właścicielach firm, którzy chcą zdobyć wiedzę o tym, jak tworzyć ofertę zgodną z unijnymi standardami dostępności. Kurs kończy się uzyskaniem certyfikatu i jest dostępny na platformie Akademia PARP.

Przeczytaj również Są pieniądze na AI, robotykę i cyberbezpieczeństwo. PFR uruchamia nowy fundusz

Działania zgodne z ideą uniwersalnego projektowania

Dla firm, które chcą rozwijać się w kierunku projektowania inkluzyjnego, PARP przygotował program „Dostępność – szansą na rozwój 3”. Nabór potrwa do końca 2027 roku i obejmuje dwa poziomy wsparcia – dla osób, które dopiero poznają temat dostępności, i dla tych, którzy chcą pogłębić swoje kompetencje.

Jak podkreślają przedstawiciele PARP, inwestycja w dostępność to nie tylko odpowiedź na nowe regulacje prawne, ale także sposób na dotarcie do szerszej grupy odbiorców i zwiększenie konkurencyjności – zarówno na rynku krajowym, jak i europejskim.

Czym jest Europejski Akt o Dostępności?

Przypomnijmy, że Europejski Akt o Dostępności to unijna dyrektywa, której celem jest usunięcie barier utrudniających osobom z niepełnosprawnościami korzystanie z produktów i usług. Nowe prawo wprowadza wspólne standardy w zakresie m.in. sprzętu komputerowego, czytników e-booków, terminali płatniczych, e-commerce, bankowości elektronicznej, usług transportu pasażerskiego i telekomunikacji.

Dzięki aktowi użytkownicy zyskają dostęp do informacji przekazywanych różnymi kanałami – wzrokowym, dźwiękowym i dotykowym – oraz możliwość korzystania z produktów i usług w sposób dostosowany do ich potrzeb. Firmy będą musiały zapewnić m.in. odpowiedni kontrast, rozmiar czcionki, alternatywy dla elementów wizualnych i dźwiękowych.

Kogo dotyczy Europejski Akt o Dostępności?

Obowiązek zapewnienia zgodności z wymogami dostępności spoczywać będzie na producentach, importerach, dystrybutorach i usługodawcach. Z obowiązku zostali wyłączeni mikroprzedsiębiorcy, jednak mogą oni dobrowolnie wdrażać zasady dostępności i skorzystać ze wsparcia PARP.

Na dostosowanie produktów i usług do nowych przepisów firmy mają czas do 28 czerwca 2025 roku. Po tym terminie rozpoczną się kontrole, a w przypadku wykrycia nieprawidłowości przedsiębiorcy mogą zostać zobowiązani do wycofania produktu z rynku lub zawieszenia świadczenia usług.

Europejski Akt o Dostępności – kary

Za niedostosowanie się do przepisów grożą kary finansowe. Ich wysokość będzie uzależniona od skali naruszenia, liczby niedostępnych produktów lub usług oraz liczby osób, których problem dotyczy.

Maksymalna grzywna może wynieść do 10% rocznego obrotu lub 10-krotność przeciętnego wynagrodzenia. Kontrole będą prowadzić m.in. PFRON, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Urząd Transportu Kolejowego oraz inne organy nadzoru branżowego.

Przeczytaj również GUS: 82,4% nowych firm to jednoosobowe działalności gospodarcze