Meta AI teraz w osobnej aplikacji. Możesz mieć ją na smartfonie i komputerze

Najpierw Meta robiła porządki na Facebooku, a teraz zaprezentowała własną aplikację z asystentem AI. Opiera się ona na modelu Llama 4 i stanowi rozwinięcie funkcji dostępnych na platformach firmy, takich jak Instagram, Facebook, WhatsApp i Messenger. Użytkownicy mogą teraz korzystać z osobnego interfejsu umożliwiającego prowadzenie rozmów głosowych i tekstowych.
Meta AI w osobnej aplikacji
Asystent zbudowany na bazie Llama 4 został zaprojektowany tak, by lepiej rozumieć kontekst, rozpoznawać potrzeby użytkownika i dostarczać bardziej trafne odpowiedzi. Może wspierać w codziennych zadaniach, dostarczać rekomendacje oraz odpowiadać głosowo, nawet podczas wykonywania innych czynności na urządzeniu.
W wersji testowej dostępna jest także funkcja rozmów w trybie full-duplex. Dzięki niej dialog z asystentem przebiega płynnie – system i użytkownik mogą mówić jednocześnie, bez pauz. Na razie jednak opcja ta nie jest dostępna w Polsce, ale tylko w USA, Kanadzie, Australii i Nowej Zelandii.

Przeczytaj również OpenAI wypuści otwarty model AI. Pobierzesz go i zainstalujesz na własnym sprzęcie
Generowanie obrazów AI
Meta AI umożliwia generowanie i edytowanie obrazów, prowadzenie rozmów tekstowych i personalizację doświadczenia na podstawie informacji udostępnionych przez użytkownika w innych produktach firmy. Jeśli użytkownik połączy konta na Instagramie i Facebooku w ramach Accounts Center, asystent będzie z nich korzystać.
W aplikacji znalazł się również feed Discover, czyli przestrzeń, w której można przeglądać i udostępniać wybrane interakcje z Meta AI. Udostępnienie treści jest dobrowolne – Meta zapewnia, że nic nie trafia do sieci bez zgody użytkownika.

Eksperyment i personalizacja
Przy tej okazji Meta zapowiada, że aplikacja będzie uczyć się na podstawie danych dostarczanych przez użytkownika – takich jak zainteresowania czy sposób formułowania zapytań – by jeszcze lepiej dopasowywać odpowiedzi. System może zapamiętać np. że użytkownik interesuje się grami wideo lub zapisał się do szkoły tańca.
W tym samym czasie OpenAI – twórcy ChatGPT – opublikowali poradnik, jak pisać skuteczne prompty. Wskazują m.in. na znaczenie jasnych instrukcji, strukturyzowania informacji i planowania działań. Więcej informacji na ten temat znajduje się tutaj.